Litomysl & Olbram Zoubek


→ Last Saturday me and my mum decided to go to a little town Litomysl and take a walk around. It´s a very cute town with a newly renovated castle.

Interesting is that you can find there many statues by a famous Czech artist Olbram Zoubek. His work is very specific, but I like it. He is one of the most famous Czech sculptors today.

In the cellar with Olbram´s sculptures, there is also a Heart for Vaclav Havel. Vaclav Havel is a former Czech president, who was also a very respected personality in the world. The heart is made of candles which people were lighting after his death to show him honor. You can also find there a lot of notes which people wrote for him. I liked this idea very much!

Litomysl is also a birth town of a famous Czech music composer Bedrich Smetana. We visited a house, where he was born and grew up.

You can see everything in the pictures. I´m wondering - what do you think about the sculptures of Olbram Zoubek?

P.S. You can still vote for me in the Blogger of the Year competition. If you like my blog, please vote HERE. Thank you! :)


→ Minulou sobotu jsme vyrazily s mamkou na procházku do Litomyšle. Je to moc hezké městečko s nově renovovaným zámkem. Zajímavé je, že tam najdete spoustu soch od Olbrama Zoubka. Jeho práce je dost specifická, ale mně se moc líbí. Olbram je jedním z nejznámějších současných českých sochařů.

Ve sklepení zámku najdete také mimo sochy pana Zoubka i Srdce pro Václava Havla. Jedná se o velké srdce, které bylo vytvořeno z vosku svíček, které lidi zapalovali po jeho smrti. Je to krásný nápad! U srdce se nachází spousta lístečků se vzkazy, které lidi pro Václava Havla napsali.

Litomyšl je také rodné město Bedřicha Smetany, takže jsme navštívily dům, kde se narodil a vyrůstal. Vše můžete vidět na fotkách. Tento výlet byl nakonec a dost zajímavější, než jsem čekala a pokud máte Litomyšl poblíž, neváhejte se tam taky vypravit na procházku.

Teď by mě ale zajímalo - co si myslíte o sochách Olbrama Zoubka?

P.S. Hlasování v soutěži Blogerka roku pořád běží. Pokud se vám můj blog líbí, můžete mi dát hlas TADY. Děkuji!


Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TWITTER

The castle / Zámek

The cellar with statues made by Olbram Zoubek / Sklep se sochami Olbrama Zoubka

The Heart for Vaclav Havel / Srdce pro Václava Havla


The house where Bedrich Smetana was born / Dům, kde se narodil Bedřich Smetana
The church / Kostel


Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TWITTER

Labels: