#FFAWDressUp Designer Inspiration

I guess we all love designer clothes. Who wouldn´t ? I always dream about pieces I would get if I didn´t care about the prices. As a part of my dreaming I prepared a two designer outfits in which I would love to spend the upcoming cold days.

The first one is a very simple bright look. The second one is more like vintage vibes. I love both combinations. As you can see I like to use the basic colors like black and white and then match it with some strong color. I think that always makes the look more interesting. I often build an outfit on 1 outstanding piece.

Which look do you prefer? 1. or 2. ?

Asi všichni milujeme designérské kousky. Kdo by je nemiloval? Já se vždycky zasním ohledně toho, co bych si pořídila, kdybych měla neomezený rozpočet. Jako část mého snění jsem pro vás připravila dvě koláže, ve kterých bych ráda strávila nadcházející chladné dny.

První je jednoduchý klasický look. Ten mě nikdy neomrzí. Druhý je více jako vintage vibes. Miluju obě kombinace. Jak můžete vidět, většinou se držím základních barev, jakou jsou černá a bílá a outfit oživím nějakým barevným kouskem. Řekla bych, že to vždycky hezky ozvláštní look. Často stavím outfity na 1 výrazném kousku.

Který se vám líbí víc? 1. nebo 2. ?


 Dress: Narciso Rodriguez, Cape: Duro Olowu, Belt: Maison Rabih Kayrouz, Bag: Burberry, Shoes: Aperlai
Dress: Valentino, Coat: Yves Salomon, Shoes: Dolce&Gabbana, Bag: Chloe

All the items are from an fashion- forward eshop Farfetch.com.
Všechny kousky najdete na fashion- forward eshopu Farfetch.com. 

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TWITTER

Labels: ,