2/10/2015 First outfit from Paris Fashion Week

 This is my outfit which I wore to see the Manish Arora show at Paris Fashion Week. Paris is so amazing during fashion weeks, you can see many inspiring people everywhere!
Yes, sometimes it can be too much of a "charade", because some of the looks of people are very obviously chosen just to impress the photographers. But on the other hand - why not? When else dress crazily and enjoy your special pieces, which you could not wear on a normal basis, than during a fashion week? I don´t mind that, because I enjoy every look I see.
It is not my case, as you can see in my look. I like to dress normally and randomly and in my opinion it´s not so bad either. There were also some photographers, who were interested in my outfit, so obviously, you don´t need to be crazy to catch someone´s eye too. :)
If you´re interested in seeing some photos and videos from the shows, donť forget to follow my Instagram.

For these photos, I don´t have a lot to say. My photographer was more interested into shooting the dog and having him in pictures than about me looking good there. Voilá. :D

Tenhle outfit jsem si vybrala na přehlídku Manish Arora na pařížském Fashion weeku. Paříž je úžasná v době týdnů módy, protože všude můžete potkat totálně inspirující lidi.
Ano, někdy už to může být přes čáru, protože na některých osobách je vidět, že se oblékly vyloženě tak, aby je fotografové fotili. Ale na druhou stranu - proč ne? Kdy jindy lidi můžou vytáhnout svoje nejšílenější kreace ze skříně než na Fashion Weeku? Mně to rozhodně nevadí, na každý look se ráda podívám a obdivuju odvahu.
Jak můžete vidět na mém outfitu, můj případ to nebude. Naopak se ráda obléknu normálně a vyberu si klidně nějakou random kombinaci. Řekla bych, že na tom nic špatného není. A taky bylo pár fotografů, které můj outfit zaujal, takže nemusíte být nutně crazy. :)
Pokud vás zajímají nějaké fotky a videa z přehlídek, nezapomeňte sledovat můj Instagram.

K samotným fotkám nemám moc, co říct. Můj fotograf fotil místo mě spíš psa a zajímalo ho především to, aby byl taky na fotkách, než abych tam vypadala nějak normálně. Takže tak. :D

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TWITTERTereza is wearing:
Coat: Zara
Turtleneck: Monki
Skirt: Zara
Hat: F&F
Bag: H&M
Shoes: Asos
Sunnies: Aldo

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TWITTER

Labels: