24/9/2015 Iva & Davor shooting in Zagreb


My favorite Croatians are back! I got these photos from Iva and Davor few days ago. I miss the days when we used to discover new places in Paris together. It seems like yesterday. I´m planning to come and see them this fall. Can´t wait for that!

This is what Iva wrote for you: So, as you can see, two Croatians are finally together in their country. First Iva was in Paris and Davor in Zagreb and then Davor in Paris and Iva in Zagreb.
Two friends finally met in the capital and largest city of Croatia. Zagreb is a beautiful vintage town with lots of monuments to see. Me and Davor decided to do our first shooting in front of the Croatian National Theatre. It is a theatre, opera and a ballet house. Many people, especially tourists, find it beautiful. It is perfect for taking pictures as a background.
It was a sunny day, so there was a lot of positive energy in the air. Me and Davor, we adore fashion, so we decided to spice up this sunny day with putting on our hats. You can defo call us "hat people", because without this beautiful accessorize, outfits are not the same!
Enjoy our outfits (hats) and the beauty of Zagreb!
Kisses, Iva.

So what do you think about their looks? :)

Moji oblíbení chorvati jsou zpět! Iva a Davor mi poslali tyhle fotky pár dnů zpět. Chybí mi ty dny, kdy jsme společně bloudili Paříží a objevovali nová místa. Je to jako včera. Samozřejmě mám už delší dobu v plánu je jet navštívit do Chorvatska a tenhle podzim to snad i zrealizuju. Už se nemůžu dočkat!

Iva k fotkám napsala i vzkaz: Jak můžete vidět, dva chorvati jsou konečně zpět spolu v jejich zemi. Nejdřív byla Iva v Paříži a Davor v Záhřebu a potom zas Iva v Záhřebu a Davor v Paříži. Dva kamarádi se konečně zase potkali v hlavním a největším městě Chorvatska. Záhřeb je krásné vintage město, které nabízí spoustu památek. 
Já a Davor jsme se rozhodli nafotit fotky před chorvatským Národním divadlem. Jedná se o divadlo, operu i balet v jenom. Spousta lidí, především turistů, si myslí, že je Národní divadlo nádherné. Je rozhodně perfektní jako pozadí na fotky.
Byl slunečný den se spoustou pozitivní energie ve vzduchu. My s Davorem jsme posedlí módou, a tak jsme se rozhodli oživit tento slunečný den našimi klobouky. Rozhodně byste nás mohli nazvat "kloboukovými lidmi", protože bez tohoto úžasného doplňku ty outfity nejsou ono!
Takže si užijte naše looky (klobouky) a krásu Záhřebu.
Kisses, Iva.

Tak co říkáte na jejich outfity? :)

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TWITTERIva is wearing:
Hat, dress, boots: H&M
Bag: Primark
Lipstick: Golden Rose
Watch: Jacques Lemans

Davor is wearing:
Jeans: Zara
Tee: Polo by Ralph Lauren
Sneakers: Adidas Supercolour
Coat: Eleven Paris

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / TWITTER

Labels: