Versailles


Where to go for a trip on your last free day in Paris? It was pretty sure to me - Versailles! I just love it. When you go there for the first time, you just stare with an opened mouth and you´re like: "Omg I wanna live here!" Okay, I say it every time.
I love French history especially from times of Marie Antoinette, revolution, etc. So it´s even better for me.
It´s a bit shocking coming from Paris, where everything is so little and takes just a little space. Suddenly you´re standing in the middle of a huge garden and 5 minutes later you´re in the forest. You feel like you can finally breathe, because it´s amazing to take fresh air after being in polluted Paris.

I went to Versailles with Davor and his brother, who came to visit him. We spent an amazing afternoon in the garden and visited the little and big Trianon. In the end we took a little boat and went around. The boys went inside the big palace afterwards, but I didn´t join them, because there is too many people for me and I´ve already seen it. I prefer the garden anyways.
There is a contemporary art exhibition by Anish Kapoor right now. You can see the mirrors in the pictures and also the big brown thing. That´s pretty contoversal, because according to most of the people and I guess also the artist himself, it is simply a butt hole. 
Check the photos (many photos) and if you haven´t been to Versailles, you definitely have to go if you ever have the chance!

Kam se vypravit na výlet poslední volný den v Paříži? Volba byla jasná - Versailles. Miluju to tam. Při první návštěvě jen koukáte s pusou dokořán a říkáte si: "Tak tady chci žít!". Já si to vlastně říkám pokaždý. Mám ráda historii okolo Francie z dob Marie Antoinetty, revoluce, a podobně. Takže je to pro mě ráj. 
Po Paříži, kde je všechno ztěsnaný na malým prostoru je to šok. Najednou stojíte uprostřed obrovský zahrady a za pět minut jste v lese. Máte pocit, že můžete konečně dejchat, protože bejt v přírodě na čerstvým vzduchu po dnech v znečištěný Paříži, je skvělý.

Do Versailles jsme vyrazili s Davorem a jeho bráchou, který ho přijel navštívit. V zahradách jsme strávili super odpoledne a podívali se do velkého i malého Trianonu. Na závěr jsme si dali projížďku na loďce. Kluci pak ještě šli dovnitř do hlavního paláce, ale tam už jsem s nima nešla, protože jsem tam už byla a je tam na mě moc lidí. A stejně mám radši zahrady.
Momentálně se tam nachází expozice moderního umění Anishe Kapoora. Jsou to například ty zrcadla, co uvidíte na fotkách, nebo ta velká hnědá věc. Je to dost kontroverzní, protože je to podle většiny lidí a zřejmě i podle Anishe prostě a jednoduše díra do zadku. 
Koukněte na fotky (hodně fotek) a jestli jste ještě nebyli ve Versailles, tak se tam určitě neváhejte vypravit, pokud budete mít možnost. 

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE
 


Hello!


Asshole! :DMarie Antoinette


Jump


I own this place!

Leave me alone.

You better pray! :DI´m on a boat!


Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE

Labels: