9/7/2015 Tereza


Me and Davor are "the last men standing". Everyone left! We are the only ones from our whole group still being in Paris. It´s sad and we are getting emotional, because this is also our last week in this city.
I said goodbye to all the amazing people I met here during the whole year. I can´t believe that! But I want to make a separate post about this whole "leaving Paris" thing.
We will do our best to enjoy these last days here so you can be still looking forward for more of Paris.

We did these photos in an amazing Parc Monceau. When I came to Paris last fall, I lived near this place. I went there all the time just to walk around or to sit on the bench with a book.

Já a Davor jsme zůstali sami. Všichni už nás opustili! Jsme ti poslední, co ještě zůstávají v Paříži z celé naší skupiny. Je to hrozně smutný, když se člověk musí rozloučit se všema, co mu za tu dobu přirostli k srdci a neví, kdy je zase uvidí. 
Nicméně o celém "goodbye Paříži" udělám samostatný článek. Je to náš poslední týden v tomhle městě. Chceme si ho ještě užít na maximum, takže Paříž ještě rozhodně uvidíte!

Tyhle fotky jsme pořídili v úžasném parčíku Monceau. Když jsem přiletěla vloni na podzim, bydlela jsem kousek od něj. Chodila jsem tam pořád jen tak na procházku, nebo si sednout s knížkou na lavičku. 

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE

Damska trika na Zoot.cz

Tereza is wearing:
Sunnies - Monki
Crop Top - Monki
Skort - Zara
Backpack - Pull and Bear
Shoes - Asos
Lipstick - MAC

P.S. Sorry for my dirty shoes, but that is Paris. When you enter almost any park, there is a white dust on the ground. After you have to walk home dirty, because not even wet wipes can handle this! :D

P.S. Omlouvám se za špinavé boty, ale to je prostě Paříž. Když vlezete do téměř jakýhokoli parku, na zemi je bílej prach. Pak musíte jít domů jako čuňata, jelikož ani mokrý ubrousky to nezvládaj. :D

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE

Labels: