30/7/2015 Tereza in Santa Teresa

My holiday at Sardinia is still going on. We were tired of doing nothing so we decided to rent a car. We´re going around the island and discovering new places. We rented Fiat 500, which is a super funny car. It feels like it has no engine and when we have to go up to the hill, we pray every time. But the car is so cute that I love driving it. I feel like going around in a golf car. You will see this car in a next post with pictures of Sardinia. 

I shot this outfit in Santa Teresa. It was like a hundred degrees and a very strong wind. So classic tourist look. Dressing as much comfy as possible and choosing a light fabric. This kimono was the best buy. I bought it for few Czech crowns at a second hand website and I wear it all the time!

Dovolená je v plném proudu. Už nás ale nebavilo dělat nic, a tak jsme si půjčili auto a jezdíme po ostrově. Máme půjčenýho Fiátka 500, což je příběh sám pro sebe. To auto se zdá, že nemá motor. Když jedeme do kopce, tak se modlíme, ale je tak strašně roztomilý, že mě ho baví řídit. Připadám si, že jezdím v golfovým vozíku. :D Fiátka uvidíte v příštím postu s fotkama z okolí. 

Tenhle outfit jsem nafotila ve městě Santa Teresa. Bylo asi sto stupňů a foukal šílenej vítr. Takže klasickej turistickej look. Oblíknout se co nejpohodlněji a vybrat vzdušnou látku. Tohle kimono byl nejlepší kauf. Ulovila jsem ho v loni v létě na Votoč vohoz za pár kaček a nosím ho neustále. 

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBETereza is wearing:
Kimono: H&M
Top: Zara
Shorts: Pull&Bear
Bag: C&A
Shoes: Bata
Hat: F&F
Sunnies: Monki

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE

Labels: