Disney one last time


I guess it´s been enough of Disneyland here last days. But I´m still so excited about our trip that I want to share everything with you! If you will be in Paris or around another Disney parks, for sure you have to go! The price is a bit high but it´s defo worth it!
So for one last time photos and some story about this wonderful day!

Today I have for you the pictures from Alice in Wonderland labyrinth. This was the last place we went to. We were so tired that we barely could walk but the minute we entered the labyrinth we were full of energy again. I love Alice in Wonderland. We were making fun of it like haha, this is really just for kids we cannot get lost here. The truth is we managed to loose the way few times so I guess we are not that old yet.

Disney Studios is of course all about the movies. There are also a bit more rough attractions. The worst was probably the Tower of Teror which I didn´t enter. Just seeing it and hearing all the people scream was enough for me. It´s basically an old elevator which falls with you down and then goes up and down several times in a complete darkness. Enjoy!

P.S. And next time finally a new outfit post!

Už tu asi bylo Disneylandu dost. Ale já jsem pořád tak nadšená z našeho výletu, že s vámi chci sdílet prostě všechno! Pokud se budete nacházet v Paříži nebo někde jinde v okolí Disney parků, určitě se tam vypravte. Cena je poměrně vysoká, ale rozhodně to stojí za to!
Takže ještě jednou naposledy fotky a vyprávění o tomhle úžasným dnu! 

Dneska vám ukážu fotky z Alice in Wonderland labyrintu a druhýho parku Disney Studios. 
Do labyrintu jsme šli jako na poslední atrakci a už jsme se sotva vlekli. Jakmile jsme tam ale vkročili, tak jsme zase byli nabitý energií, jak můžete vidět na fotkách. Já Alenku v říši divů úplně zbožňuju, takže jsem byla ve svým živlu. Dělali jsme si srandu, že haha, tohle je fakt pro dětičky, tady se budeme těžko ztrácet, ale popravdě se nám párkrát podařilo odbočit z cesty. Tak asi ještě nejsme tak starý.

V Disney Studios se vše točí samozřejmě okolo filmů a jsou tam takový drsnější atrakce. Nejhorší byla Tower of Teror, kam jsem se teda nenechala ukecat jít. Stačilo mi se koukat a poslouchat, jak tam všichni vřeštěj a řekla jsem ne. Je to víceméně takovej výtah, kterej s váma střídavě padá dolů a vyjíždí nahoru a to za naprostý tmy. Enjoy!

P.S. Příště konečně zase outfit post!

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE CHANNELLook at the kids face :D
Off with their heads!Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE CHANNEL

Labels: