Berlin

Voilá, photos from Berlin! It was an amazing weekend. I came to Berlin early in the morning, because I wanted to have whole day to walk around the city. You can see my dear friend Tana in the pictures, she came to Berlin from Prague. The main reason of our travel was to visit the Berlin festival. As some of you might already know, Berlin is a city of techno music. I can´t say I am a techno fan, but it was a great experience. And what is most important one of the headliners were Underwold which I really wanted to see.
Because both of us already were in Berlin, we didn´t do a lot of turistic things. It was more like wondering around and seeing random places. 
We got an apartment on Airbnb in Kreuzberg and it was a real hipster nest. I love Berlin and it´s opened atmosphere. It´s the right opposite of Paris. Everyone is totally free and I like that. 
You can see few places that we visited in the photos. Another interesting thing was a visit of a famous vintage store Garage. I bought an amazing leather skirt for 10 euros. Tana bought a skirt and this cool bag saying I like boring things. 
If you would like to know more about Berlin, don´t hesitate to ask in the comments!
P.S. If you are interested in seeing few videos I took, check this Instagram account.

Voilá, fotky z Berlína. Byl to super víkend. Přiletěla jsem do Berlína už brzo ráno, abych měla ještě celý pátek a mohla se projít po městě. Na fotkách můžete taky vidět mojí drahou kámošku Táničku, se kterou jsem tam měla sraz. Hlavním důvodem návštěvy byl Berlin festival, na kterej jsme si koupily lístky už předem. Jak asi víte, Berlín je město techna a na fesťáku se hrálo v tomto duchu. Nemůžu říct, že bych techno nějak vyhledávala, ale byl to skvělej zážitek. A navíc jedním z headlinerů byli Underworld, který jsem musela vidět. 
Vzhledem k tomu, že už jsme obě v Berlíně byly, nepojaly jsme náš výlet moc turisticky, spíš jsme tak různě bloudily a procházely se po městě. Byt jsme si zařídily přeš Airbnb v Kreuzbergu a bylo to úplný hipsterský doupě. Berlín mám hrozně ráda, celou tu atmošku, která z něj vyzařuje. Je to opak Paříže, všichni jsou totálně free a to se mi líbí. 
Pár míst, kam jsme se podívaly, můžete vidět na fotkách. Vypíchla bych taky ještě návštěvu vyhlášenýho sekáče Garage, kde jsem si koupila boží koženou sukni za 10 euro, přesně takovou, jakou jsem nemohla najít celou zimu. Tánička si koupila sukni a tašku - I like boring things, kterou můžete taky vidět na fotkách. 
Pokud vás zajímá o Berlíně něco víc, neváhejte se v komentářích zeptat. 
P.S. Kdyby jste chtěli vidět pár videí z Berlína a fesťáku, mrkněte na tenhle Insta účet.

Tana at Ku´damm
 Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE CHANNEL
Our room

Coffee break

Kreuzberg

Berlin wall

Checkpoint Charlie


Xmas vest!
Garage vintage

Kreuzberg/Mitte
U bahnFake tattoos and beer


Tesrissa and Terissa. Congrats to Berlin Starbucks! :D


Photo cabine at the festival

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE CHANNEL

Labels: