30/6/2015 Tereza


Don´t buy the Adidas Stan Smith sneakers. Why? Because they are so comfortable and awesome that you will not want to wear any other shoes.
I´m not quite sure if I haven´t said it before, but why not say it again? When I have a day when I know I will have to be on my feet from the early morning till the evening, this is the choice. And days like this are in Paris almost every day. The only competition might be shoes for running.
So today comfy and simple look. A classic outfit for sightseeing.
I´m always so cold in the morning that I have to take some jacket or kimono or something. And then suddenly is two hours later, it´s hot outside and I curse myself for taking it.

Do you do the same? Any tips or tricks for this problem? :)

Nekupujte si tenisky Adidas Stan Smith. Proč? Protože jsou tak pohodlný a úžasný, že už pak nebudete nosit nic jinýho. Nejsem si jistá, zda jsem to tu už nepsala, ale proč to neříct znova. Když mám den, kdy vím, že budu od rána do večera na nohou, tak je to jasná volba. A to je zejména tady v Paříži skoro každej den. Jedinou konkurencí už snad můžou bejt jen boty na běhání. 
Dneska jednoduše a hlavně pohodlně. Takovej klasickej look na sightseeing. 
Ráno je mi vždycky kosa a pak během dvou hodin vedro. Proto si beru i nějakou bundičku nebo přehoz. Nesnáším, když je mi zima. Sice se nakonec proklínám, že jsem to nevydržela a tu bundu si vzala, když jí musím s sebou vláčet, ale nejede přes to vlak. 

A co vy? Jak tohle řešíte? Nějaký tipy? :)


Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE

Damska trika na Zoot.cz
Tereza is wearing:
Jacket - Zara
T-shirt - New Look
Shorts - Zara
Sneakers - Adidas Stan Smith
Bag - H&M
Sunnies - Monki
Watch - Jaguar

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE

Labels: