24/6/2015 Tereza

In
Paris the summer has started with the Fete de la musik. Since then the weather is awful. This morning was horrible. I couldn´t get up, I couldn´t get dressed, it was raining outside.., I guess all of you know these mornings. In such days I always wear black because I can´t put colors together. I tend to dress myself according to my mood a lot and especially in the morning my mood is bad so black it is. I´m just not a morning person at all.
I bought this black leather skirt in Berlin in a vintage shop called Garage. I like to put together leather pieces with white sneakers. Combining more elegant things with sporty shoes is something I learned here. Almost everyone seems to do that in Paris and it seems working.

What about you, guys? Are you the morning people?

V Paříži jsme zahájili léto na Fete de la musik a od tý doby je samozřejmě hnusně. Tohle ráno bylo úplně šílený. Nemohla jsem vstát, nemohla jsem se vypravit, venku lilo... znáte to, prostě perfektní raní náladička. V takový dny se vždycky navlíknu do černý, protože barvy nemůžu ani vidět. Celkově se dost oblíkám podle nálady a hlavně po ránu sahám vždycky po odstínech šedi, protože rána nesnáším. 
Teď už ale k outfitu. Tuhle černou sukni jsem si pořídila v Berlíně ve vintage shopu Garage a mám z ní radost. Líbí se mi kombinace kůže a bílejch tenisek. Ráda poslední dobou kombinuju tenisky s elegantnějšími věcmi. V Paříži to tak dělaj skoro všichni a řekla bych, že to funguje. 

A co vy? Máte rádi rána?

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE

Trenckoty na Zoot.czTereza is wearing:
Coat - Zara
Turtleneck - Forever 21
Skirt - Garage vintage
Bag - H&M
Scarf - H&M
Sneakers - Adidas Stan Smith

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE

Labels: