About CITC

(Česká verze below) It might be unclear to a lot of you what is going on on this blog. Who is it writing? Why do you see more different people? I feel like I should make the situation clear.

I created CITC with my friend Iva last year. We both came to Paris for studies and met on our first day of school. We became very close friends and wanted to have some activity in common.
We were excited to share our photos and experience here in Paris. Unfortunately we didn´t have a lot of time for that because Iva left Paris at the beginning of February. And I stayed alone in the city of love.

She also left our blog for me. I was still hoping she would blog from her home town in Croatia but she is very busy now because she is doing her long-term internship in television. She is following her dreams. I still hope she will come back one day and we will reunite in the future to blog together again. But for this moment the blog seems to be in my hands.

Who am I? I´m a Czech girl who went to Paris because she got bored with her life in Prague at the first place. At the second I love travelling, being in different countries and meeting new people. I hate stereotype.
That´s also why I want to cooperate with my friends and have more people on the blog. It could get boring to see just one person here.
I also like more to stand behind the camera than in front of it.

Paris was one of the best decisions in my life. It is a big eye opener.

I love fashion. I always did. Here in Paris I managed to finally have a look inside the world of fashion and do few internships. It was the first time in my life when I felt like I could do this in the future. Yes, it´s very challenging. I have no idea what the future will bring.

But the short future looks like Paris, Berlin, Prague and other places this Summer! I hope you will stay with me!

P.S. If you have any questions, feel free to ask. :)

Bisous! Tereza.
Miss you, babe! x

Možná většině z vás není úplně jasný, co se tady na tom blogu děje. Kdo ho teda píše? Proč je tu víc rozdílnejch lidí? Mám pocit, že bych to asi měla trochu vyjasnit.

CITC jsme založily společně s mojí kamarádkou Ivou z Chorvatska minulý rok. Potkaly jsme se v Paříži, kam jsme obě přijely studovat. Staly se z nás velký kámošky a chtěly jsme mít nějakou společnou aktivitu.

Bavilo nás fotit, psát a natáčet videa z Paříže. Bohužel jsme na to neměly moc času, protože Iva letos v únoru odjela zpátky domů do Chorvatska a já zůstala ve městě lásky sama.

Iva mi tady taky nechala náš blog. Původně jsme měly v plánu, že bude blogovat z domova, ale to se zatím nestalo. Teďka na to nemá čas, protože se dostala na dlouhodobou stáž do televize. Jde si za svými sny. Já pořád doufám, že se zase v budoucnu spojíme a budeme pokračovat společně. Zatím to ale vypadá, že blog zůstal v mých rukou. 

A kdo já teda jsem? Jsem holka z Čech, která se vydala do Paříže především proto, že potřebovala nějakou změnu. V druhý řadě miluju cestování, být v zahraničí, poznávat nový lidi a svět. Nesnáším stereotyp. Proto taky chci mít na blogu víc lidí, protože to může začít bejt lehce nuda s jedním člověkem. Taky často radši stojím za foťákem než před. 

Musím uznat, že Paříž byla jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě, i když jsem si ze začátku taky nebyla jistá. Otevřelo mi to oči.

Miluju módu. Vždycky to tak bylo. Tady jsem konečně dostala šanci se do jejího světa podívat a zkusit si pár stáží. Poprvé v životě jsem měla pocit, že tenhle job bych si dokázala představit. Jo, je to velká výzva. Momentálně nemám tušení, co budoucnost přinese.

Ale v tý krátkodobější budoucnosti vidím Paříž, Berlín, Prahu a další místa. Doufám, že se mnou zůstanete!

P.S. Pokud vás ještě něco zajímá, můžete se ptát. :)

xx Tereza

Follow CITC: FACEBOOK / INSTAGRAM / BLOGLOVIN / YOUTUBE CHANNEL

Labels: